Savana – Trójmiejskie Dire Straits

ASSUNTO

Polski Rock z lat 80’tych na światowym poziomie. Savana – dlaczego zginęli?

DESOLVELVIMENTO

Okładka płyty Savana

Okładka płyty Savana

W 1982 roku wydali singla w Tonpress, a w 1984 roku jedyny album tytułowany po prostu nazwą zespołu „Savana”. Formacja powstała w Gdańsku w 1977 roku. Tworzył ją kwartet gitarowy: gitarzysta Krzystof Jarkowski, grający na gitarze wokalista Marek Tomaszewski, oraz były perkusista Cytrusa Andrzej Kalski i basista Wiesław Cybulski.

Zaczynali w oparciu o inspiracje Jethro Tull i Genesis. Dalej słychać już style Wishbone Ash, Camel, Dire Straits. Cechował ich wyśmienity warsztat i wyjątkowa atrakcyjność przeważającej ilości utworów.

Zespół nie zdobył jednak popularności. Po wyjaździe wokalisty do USA rozwiązał się.

Do rozpadu przyczyniły się w dużej mierze okoliczności polityczne i koniunkturalne. Wokalista śpiewał głównie w języku angielskim (rodzimi odbiorcy preferowali wówczas zdecydowanie język rodzimy), płytę wydali w wydawnictwie niepaństwowym lecz polonijnym, co owocowało podwójną ceną w stosunku do państwowych wydawnictw, a pierwszy polski tekst Przyszedł Zły wydawały się cenzurze atakiem wobec wyboru nowego sekretarza generalnego KPZR.

Dziś żywym śladem muzycznym przeszłości zespołu jest Krzysztof Jarkowski, który od kilku lat pisze dla czasopisma „Gitara i Bas”.

Samą muzykę Savany znaleźć można już tylko na aukcjach płyt winylowych i jarmarkach lub jako kopie cyfrowe – wideoklipy na YouTube. Oto niektóre z rejestracji wideo:

Instrumentalnie; Zaplątany w noc; Foolish Dancer; Pszyszedł zły.

Komentarze są wyłączone.


stat4u